JAK SE STARAT O KŮŽI (KOŽENOU BUNDU)

KVALITA

Dovolím si začit u toho nejhlavnějšího, a to je kvalita dané kůže. Rozeznat opravdu kvalitní kůži není vůbec jednoduché, a to ani pro lidi, kteří se v tomto oboru pohybují dlouhou dobu. Je to z toho důvodu, že kvalita kůže se pozná až po dlouhé době. Kůže od dvou různých výrobců podobného zpracování, vzhledem téměř identické se po 5 letech mohou chovat naprosto odlišně. Jak tedy odlišit tu kvalitní od té nekvalitní? Ve většině případů je odpovědí cena. Lepší zpracování stojí více, ale v časovém rozmezí 10 let, je o něco větší částka zanedbatelná. Bohužel tohle platí jen u surového materiálu. Drahá kožená bunda z obchodu nezaručuje kvalitní kůži, a to z toho důvodu, že si často její výrobci navýší cenu na značce, nebo se snaží ušetřit na materiálu. Je to smutné, ale pravda je taková, že pokud je kůže nekvalitní, tak se o ni můžete starat sebelépe, ale stejně vám po čase buďto vybledne, popraská, nebo se odře. My kůže odebíráme dlouhodobě pouze od jednoho výrobce, a proto víme, jak se chovají a vypadají i po několika letech častého nošení. Ovšem ani to neznamená, že nevyžadují žádnou péči.

HLAVNÍ FAKTORY

-TEPLOTA-

Jeden z hlavních faktorů, na který je třeba dbát, jsou extrémní změny teplot. Pokud přijdete v zimě domů, nedávejte svou bundu na rozehřáté topení. Kůže na to citlivě reaguje a riskujete její popraskání.

-VLHKOST-

Dalším aspektem je vlhkost. Snažte se uchovávat vaši bundu na suchém místě. Na kůži vystavené vlhkému prostředí se mohou udělat fleky a nebude vypadat hezky. Berte také na vědomí, že kůže není voděvzdorná. Ano, pokud opravdu hodně zmoknete, vodu vám nepropustí, ale na místo toho se jí nasákne. V žádném případě se ji v takových situacích nesnažte sušit např.fénem nebo položením na topení.Tento postup zásadně NEPOUŽÍVAT. Pověste mokrou bundu na ramínko, tak aby držela svůj přirozený tvar a hadříkem, nebo ručníkem ji osušte, aby na jejím povrchu nezůstaly žádné viditelné kapky vody. Poté bundu nechejte volně uschnout v pokojové teplotě. Z našich zkušeností, opravdu hodně nasáklá kůže schne maximálně 3 dny. Ale to se týká opravdu extrémních případů, které se vám v normálním dešti nestanou, pokud tam nebudete stát 2 dny.

-SKLADOVÁNÍ-

To kam a jak svou bundu uložíte byste také měly brát v potaz. Naprosto ideální je dát bundu do obalu z netkané textílie a pověsit na ramínko. Můžete ji i složit a dát do skříně, ale dávejte pozor, aby na ni nebylo položeno oblečení z levných obarvených materiálů, jelikož mohou zapustit barvu, která se vám z kůže bude velice těžce odstraňovat. Barvu může zapustit i tmavá kůže do světlé.

ČIŠTĚNÍ

Používejte pouze vlhký hadřík s vlažou vodu. Nedoporučujeme používat žádné čistící prostředky, pokud nejsou určené přímo na kůži.

MAZAT/NEMAZAT?

Když jsem dělal průzkum na internetu, nemohl jsem si nevšimnout mnoha názorů, které radily, že je zapotřebí kůži promazávat různými výrobky. Jsem vlastníkem několika kožených bund a nikdy jsem na ně nepoužíval žádné mazadla, nebo impregnanty a i po mnoha letech vypadají jako nové. Každopádně, pokud čas od času použijete nějaký výrobek přímo určený na tuhle činost, neměli byste nic pokazit. Pokud máte jakýkoliv dotaz, na který jsme zde neodpověděli, neostýchejte se nás kontaktovat a rádi vám poradíme.